Czym jest ślub humanistyczny i jak go zorganizować?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością w branży ślubnej cieszą się ceremonie osobiste, zwane inaczej ślubem humanistycznym. Wiele narzeczeńskich par zastanawia się, czym tak naprawdę taki ślub jest, co go wyróżnia oraz w jaki sposób można go zorganizować. 

Ślub humanistyczny – czym się charakteryzuje i dla kogo właściwie jest?

Ślub humanistyczny jest alternatywną formą zawierania małżeństwa (sprawdź: https://www.zankyou.pl/p/slub-humanistyczny-co-to-jest-na-czym-polega-jak-wyglada-i-ceremnia-w-humanistyczna-w-polsce-sprawdz), która daje młodej parze dużo większą swobodę organizacyjną niż tradycyjna ceremonia religijna. Tutaj to młodzi decydują o miejscu, w którym chcą się zaślubić oraz układają cały scenariusz ceremonii. W przebieg ślubu można więc wpleść opowieści ze swojego życia lub swoją historię związku. Jego formuła pozwala również na stworzenie indywidualnej przysięgi małżeńskiej, dzięki czemu często jest ona bardzo emocjonalna i poruszająca. Osobą, która udziela ślubu humanistycznego jest Mistrz Ceremonii, który powiązany jest z organizacją humanistyczną. Należy jednak pamiętać, że tego typu ceremonia nie ma w Polsce mocy prawnej, jest jedynie symboliczna. Aby więc zalegalizować związek małżeński należy zawrzeć go również w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ponieważ forma ślubu humanistycznego daje nieograniczone możliwości na pewno spodoba się osobom, które pragną wyjątkowej, nietuzinkowej uroczystości. Jest też dobrą alternatywą dla osób niewierzących, dla których ślub w urzędzie to za mało. Co więcej mogą go zawierać osoby homoseksualne, ponieważ Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, które czuwa nad organizacją tego typu uroczystości, nie dyskryminuje ze względu na orientację.

Jak zorganizować taką ceremonię?

Na początku należy skontaktować się z firmą, która zajmuje się organizacją ślubów humanistycznych lub zgłosić się bezpośrednio do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Wtedy para młoda może przystąpić do planowania tego kiedy i w jakim miejscu zorganizują swój ślub. Po dostarczeniu tych informacji organizacji humanistycznej Mistrz Ceremonii kontaktuje się z narzeczeństwem i razem dalej ustalają szczegóły według życzenia młodych. Jeśli chodzi o koszty ślubu humanistycznego to sama zapłata dla Mistrza Ceremonii wynosi około 400-500 zł. Do tego należy doliczyć wszelkie koszty związane z organizacją przestrzeni oraz atrakcjami, których zażyczą sobie państwo młodzi.