Błogosławieństwo Młodej Pary przez rodziców

Błogosławieństwo Pary Młodej to bardzo ważny i symboliczny moment, jaki poprzedza zaślubiny. Tradycja jest dla wielu Polaków niezwykle istotna, dlatego już od lat korzystamy z takiego rozwiązania. Czym cechuje się błogosławieństwo przed ślubem? Jakie ma znaczenie? Przez kogo jest udzielane?

Błogosławieństwo przed ślubem

Tradycja jasno wskazuje, że błogosławieństwo to podziękowanie, przeprosiny i pożegnanie, jakie Panna Młoda składała rodzinie i domowi. Dopiero po pożegnaniu dochodziło do błogosławieństwa rodziców. To niezwykle wzruszająca chwila przed ślubem cywilnym lub konkordatowym. Ma ono ogromne znaczenie, gdyż jest życzeniem miłości, radości i pomyślności na wspólna drogę życia z małżonkiem. Zazwyczaj jest ono odbywane w domu rodzinnym Panny Młodej lub w domu Pana Młodego. W tym przypadku nie można zapominać o wodzie święconej, pasyjce i stoliku przykrytym białym obrusem. 

Jak przebiega błogosławieństwo Pary Młodej?

Na początku narzeczeni klękają przed rodzicami i proszą ich o udzielenie błogosławieństwa. Ceremonia jest rozpoczynana przez matkę Panny Młodej, następnie matkę Pana Młodego, ojca Pana Młodego i ojca Panny Młodej. Rodzice błogosławią dzieci znakiem krzyża, kropią za pomocą święconej wody  dają krzyż do ucałowania. Okazuje się, że bardzo często wypowiadane są następujące słowa: „Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, żyjcie w pokoju i bądźcie szczęśliwi.”

To chwila doniosła i wzruszająca, dlatego warto ograniczy się do kilku słów. Co ciekawe, po błogosławieństwie rodziców do czynności mogą przystąpić też rodzice chrzestni, a nawet rodzeństwo narzeczonych. Po tym Para Młoda dziękuje za wychowanie i wszelką pomoc w całym życiu. Niezwykle ważne jest to, że rodzice powinni mieć przemyślane oraz przygotowane słowa błogosławieństwa. Nie trzeba mówić długo, wystarczy kilka zdań trafiających do serca. 

Błogosławieństwo Pary Młodej jest bardzo istotne przed zawarciem zaślubin. Wiąże się z tradycją i daje sporo emocji zarówno narzeczonym, jak i rodzicom.